< POPRZEDNI NASTĘPNY >

Atrakcje w okolicy

Atrakcje w okolicy

Atrakcje w okolicy


ATRAKCJE OKOLICY

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów to największa tego typu kopalnia nie tylko w Polsce, ale i Europie. Bełchatowski węgiel liczy sobie około 20 mln lat. Do odkrycia węgla brunatnego w regionie bełchatowskim doszło w 1960 roku w trakcie poszukiwań gazu ziemnego. Wyrobisko kopalni ma długość 8 km i szerokość dochodząca do 3 km. Jego głębokość sięga obecnie 260 m. Do wyrobiska, w którym różnica poziomów wynosi ponad 200 metrów, organizowane są wycieczki turystyczne. Na samym dole podziwiać można gigantyczne koparki i zwałowarki przy pracy oraz poznać szczegóły dotyczące wydobycia węgla. W Kleszczowie i Żłobnicy znajdują się punkty widokowe, z których roztacza się panorama na odkrywkę Kopalni "Bełchatów". Można z nich podziwiać niemal cały teren kopalni z koparkami nadkładowymi, węglowymi, zwałowarkami i dziesiątkami kilometrów przenośników taśmowych.

Oddział Elektrownia Bełchatów to drugi potentat gospodarczy regionu. Jest to największa w Europie elektrownia konwencjonalna opalana węglem brunatnym. W skład elektrowni wchodzi 12 bloków energetycznych o mocy 370 MW każdy. Roczna produkcja energii wynosi około 27-28 TWh, co oznacza, ze elektrownia zaspokaja 20% zapotrzebowania energetycznego kraju. 

We wrześniu 2011 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowego bloku energetycznego o mocy 858 MW. Jest on największym i najnowocześniejszym  blokiem energetycznym w Polsce. Przy jego budowie wykorzystywane zostały najnowocześniejsze technologie i międzynarodowe doświadczenie z zakresu realizacji i wyposażenia dużych bloków energetycznych. Uwzględniono też najsurowsze wymogi ekologiczne. Realizacja tej inwestycji pozwoli na utrzymanie w kolejnych latach wysokiego poziomu produkcji energii elektrycznej, pomimo wyłączeń, przeznaczonych do remontu i modernizacji, dotychczasowych bloków Elektrowni Bełchatów. 

Elektrownia wiatrowa. Na Górze Kamieńsk, czyli zwałowisku powstałym po eksploatacji nadkładu z Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, stanęło 15 wiatraków.  

Pierwszym etapem projektowania tego typu inwestycji były dwuletnie pomiary parametrów wiatru. Następnie na podstawie analiz określono potencjał energetyczny wiatru i korzystając z tych informacji optymalnie rozstawiono maszyny. Park wiatrowy składa się z 15 wiatraków o wysokości 85 m i średnicy turbiny wiatrowej 70 m. Wiatraki wirują z prędkością 21 obrotów na minutę. Moc znamionowa elektrowni to 30 MW. Wiatraki są widoczne z przebiegającej niedaleko trasy szybkiego ruchu Warszawa - Katowice.

Atrakcje w okolicy | ZOBACZ POZOSTAŁE ATRAKCJE...
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Akceptuję